Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα, μεταξύ δύο ποιοτικών ομάδων, οι παίκτες της Π.Ο.Ε-ΥΠ.ΠΟ. κατέκτησαν το κύπελλο ποδοσφαίρου της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. 2012-2013, κερδίζοντας την αντίστοιχη ομάδα της Πυροσβεστικής με σκορ 2-1.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους που τον παρακολούθησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του. Η Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με τον Καραμανίδη, ωστόσο λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφαρίστηκε από την Πυροσβεστική. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, το οποίο ήρθε και ήταν εκπληκτικό για την Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ., δέκα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90 ‘ του αγώνα, από τον Καταραχιά.

Έτσι το τρόπαιο κατέληξε για τρίτη φορά στην ποδοσφαιρική ομάδα της Π.Ο.Ε-ΥΠ.ΠΟ. και πανηγυρίστηκε δεόντως από τους παίκτες, τους υπεύθυνους της ομάδας, αλλά και από τα συνδικαλιστικά στελέχη της Ομοσπονδίας που βρέθηκαν στο γήπεδο.