Η ποδοσφαιρική ομάδα της Π.Ο.Ε-ΥΠ.ΠΟ κατέκτησε το κύπελλο της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., κερδίζοντας στη διαδικασία των πέναλτι της ομάδα της Π.Ο.Ε.-Υ.ΕΘ.Α.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό θρίλερ!

Στο πρώτο ημίχρονο η Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά δεν κατόρθωσε να σκοράρει.
Ωστόσο, σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πετρόπουλος με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

Στο διάστημα μεταξύ 50’ και 60’ η Π.Ο.Ε-ΥΠ.ΠΟ είχε και άλλες κλασσικές ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι.
Η Π.Ο.Ε.-Υ.ΕΘ.Α., ωστόσο, μέσα σε δέκα λεπτά κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με δύο τέρματα στο 61’ και στο 69’.

Τότε, η Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. πραγματοποίησε τρεις αλλαγές και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της.

Ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, ευτύχισε στο 85’ να πετύχει την ισοφάριση όταν μετά από σέντρα του Δημήτρη Ζερίνου ο Β. Καταραχιάς πήρε το ριμπάουντ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου και «έλαμψε» ο τερματοφύλακας της Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ., Γιώργος Παρλαμέντης, ο οποίος αποκρούοντας δύο πέναλτι των παικτών της Π.Ο.Ε.-Υ.ΕΘ.Α., σε συνδυασμό με την ευστοχία των συμπαικτών του, «έδωσε» το κύπελλο στην ομάδα μας.

Αυτή ήταν η 5η φορά που η ομάδα της Π.Ο.Ε-ΥΠ.ΠΟ κατέκτησε τον συγκεκριμένο θεσμό, γεγονός που καταδεικνύει την δυναμική της και την αξία της.